חדש – בלוג ישראל – רשת בלוגים

תכנית עסקית היא אמצעי חשוב מאוד בפיתוח של עסק ותפעולם. המטרה של תכנית עסקית היא להציג את הרקע שבו פועל העסק, את המוצר שהוא מנסה לקדם, את השוק שאליו הוא מנסה להכנס ואת הדרכים שבהן הוא מנסה להשיג את מטרותיו. תכנית עסקית חכמה היא תכנית המכילה נתונים מסוגים שונים, החל מאסטרטגיה שיווקית וכלה בתחזיות כלכליות המפרטות את ההוצאות הצפויות במהלך הקמת העסק וההכנסות הצפויות לאורך זמן.

יזמים רבים ניגשים לנושא הכנת תכנית עסקית בצורה אקטיבית מאוד, מלאים במוטיבציה ומשקיעים הרבה זמן ומאמץ בניסוח ובניית תכנית עסקית באופן הטוב ביותר. וזה מצוין, אך רבים מהם מפספסים את אחד העקרונות הכי חשובים של כתיבת תכנית עסקית – עדכון התכנית לאורך זמן.

עדכון תכנית עסקית – מדוע זה כל כך חשוב?

אחד הדברים הכי בולטים שניתן לומר על עולם העסקים הוא שמדובר בעולם דינמי מאוד. זה מה שהופך את העולם העסקי למרתק כל כך, ולמסוכן כל כך. עסקים קמים ונופלים, מגמות שוק משתנות ללא הרף וקהלי יעד באים והולכים. לכן, יזמים חייבים להיות עם האצבע על הדופק ולהבין את ההשתנות של השוק. יזמים חייבים להבין כי ייעוץ עסקי איכותי יכול לעשות את ההבדל – ובהתאם, הם חייבים לעדכן את התכנית העסקית שלהם מדי פעם כדי שזו תתאים לשינויים הנערכים בשוק ותאפשר התגמשות של העסק לטובת הצלחתו.

כאשר אתם מסיימים כתיבת תכנית עסקית ואז מכניסים אותה למגירה ושוכחים ממנה, למעשה לא עשיתם כלום. תכנית עסקית טובה היא כזו המאפשרת הכנסת שינויים ועדכונים לאורך זמן. רק אם תעשו זאת, תשמרו על הייחוד והמוכנות שלכם כאשר דברים משתנים, לטוב ולרע. לכן חשוב לעדכן את התכנית העסקית באופן שוטף.

עדכון תכנית עסקית – מה חשוב לעדכן?

עכשיו כשהבנתם למה חשוב לעדכן את התכנית העסקית שלכם, כדאי לחשוב מהם החלקים שצריך לעדכן. קחו לדוגמה את סעיפי ההוצאות וההכנסות. לאחר שהעסק מתחיל לתפקד אתם יכולים לעדכן את סעיפי ההוצאות בהתאם להוצאות האמיתיות, וחשוב לא פחות – את סעיפי ההכנסות, על מנת לשקף את ההצלחה האמיתית של העסק. עוד חלקים שאפשר לעדכן הם אמצעי השיווק. אם ראיתם שאסטרטגיה מסוימת לא עובדת, הוציאו אותה מהתכנית או שנו אותה.

רק על ידי עדכון התכנית העסקית אתם יכולים להיות בטוחים שהעסק שלכם מתפקד בצורה חכמה ונכונה. הקפידו על עדכון תכנית עסקית מדי כמה חודשים ובהתאם לצורך – ותמיד תהיו עם האצבע על הדופק.

4 תגובות לפוסט “החשיבות שבעדכון תכנית עסקית”

 1. בועז

  בתאריך דצמבר 28 2011

  זה בדיוק ההבדל בין "תוכנית למגירה" לבין תוכנית עבודה אמיתית.

 2. בועז

  בתאריך דצמבר 28 2011

  כך גם ניתן לראות אם עמדנו בתחזיות של עצמינו ולעדכן את התחזיות להמשך כדי שנעבוד לפי תוכנית ריאלית כל הזמן.

 3. sagive

  בתאריך דצמבר 28 2011

  מסכים עם עמדך בועז, תודה על התגובה!

 4. sagive

  בתאריך דצמבר 28 2011

  תודה על התגובה בועז

Comment RSS · TrackBack URI

כתיבת תגובה

שם: (חובה)

אימייל: (חובה)

האתר שלכם:

פרסום תגובה:

 

פתיחת בלוג בחינם

גם אני פתחתי בלוג בבלוג ישראלי. אתר הבלוגים היחידי בישראל המכיל אינספור אפשרויות עיצוב. ממשק ניהול בלוג מעולה מבוסס וורדפרס ותמיכה עם צוות האתר